تست‌ های شغلی قبل از استخدام

اهمیت تست‌ های شغلی قبل از استخدام

تست ‌های شغلی یک بخش مهم از فرایند استخدام در بسیاری از مشاغل است. تست‌های شغلی به کارفرمایان کمک میکند تا توانایی‌ها، تجربیات، مهارت‌های مورد نیاز را برای شغل مد نظر در متقاضیان آن شغل ارزیابی و بررسی کنند . نوع تست‌های مورد نیاز وابسته به سازمان و نیازهای شغلی آن است. تست‌های شغلی عموما توسط شرکت‌های ” مشاوره منابع انسانی ” تعریف می‌شود. هدف این آزمون‌ها انتخاب بهترین نیروی انسانی برای شغل مورد نظر و ارتقای موفقیت در جذب و استخدام است. این آزمون‌ها به کارفرما کمک می‌کنند تا شناخت بهتری نسبت به کارجویان خود پیدا کنند و به ارتقا و موفقیت در محیط کاری منجر می‌شوند.

در دنیای پررقابت کسب‌وکار، یافتن و استخدام افراد مناسب یکی از چالش‌های اصلی سازمان‌هاست. تست‌های شغلی قبل از استخدام بهین مشاوران آتیه ساز مدیریت به عنوان ابزاری کارآمد در این فرآیند، نقش مهمی ایفا می‌کنند.

بنابراین یکی از مهمترین موارد اهمیت تست های شغلی قبل از استخدام شناسایی نقاط قوت و ضعف نیروی انسانی و تطابق شغل با شاغل است.

انواع مختلف تست های شغلی

 1. تست‌های دانشی یا تخصصی: تست‌های تخصصی برای ارزیابی دانش تخصصی متقاضی تعبیه شده است. برای مثال: تست‌های برنامه نویسی که منحصرا برای مهندسین نرم افزار کاربرد دارد.
 2. تست‌های شخصیتی: تست‌های شخصیتی، به منظور بررسی اصول اخلاقی و ویژگی‌های شخصیتی متقاضیان طراحی شده است تا به کارفرما کمک کند با شخصیت و اهداف شغلی کارجو آشنا شود و برای مشاغلی که نیاز به هماهنگی و کار تیمی دارند، تست‌های شخصیتی حائز اهمیت است.
 3. تست‌های عملکردی یا تمرین‌های عملی: این تست‌ها به ارزیابی عملکرد یا حل مسائل واقعی کارجو در موقعیت‌های واقعی شغلی پرداخته میشود و نیازمند توانمندی‌های عملی خاصی میباشد. به عنوان مثال: تست‌های مهارت‌های رهبری برای مدیران.

تست های شغلی در فرایند استخدام

از جمله تست ها و آزمون های شغلی که در فرایندهای جذب و استخدام اکثر شرکت ها توسط منابع انسانی آن از کارجویان و حتی مدیران هنگام جذب صورت می‌گیرد شامل :

 • آزمون نئو
 • آزمون هوش گاردنر
 • آزمون سبک رهبری
 • آزمون هوش هیجانی
 • آزمون MBTI

۱- معرفی آزمون نئو

آزمون‌های روانشناسی نئو یا NEO Psychological Assessment Tests به طور کلی به پنج عامل شخصیتی و توانمندی‌های شناختی مربوط می‌شود.

۲- آزمون هوش گاردنر

این ازمون‌ها معمولاً به شکل پرسش‌نامه‌ها یا وظایف مختلف تعبیه می‌شوند تا افراد بتوانند نشان دهند که در کدام حوزه‌های هوشی قوی‌تر هستند. از این اطلاعات می‌توان برای معرفی نقاط قوت یا ضعف هوشی افراد استفاده کرد.

نظریه هوش چندگانه گاردنر بر این اساس است که هوش یک مفهوم چندبعدی است و ازمون هوش گاردنر به اندازه‌گیری این ابعاد مختلف کمک می‌کند. این ازمون‌ها معمولاً در زمینه‌های تحصیلی، شغلی و رشته‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۳- آزمون سبک رهبری

تحلیل سبک رهبری معمولاً بر اساس مفاهیمی مانند تعهد، ارتباطات، تعامل با تیم و گروه و تصمیم‌گیری انجام می‌شود. نتایج این ازمون ممکن است به مدیران کمک کنند تا بهترین سبک رهبری را برای موقعیت‌ها و افراد خود انتخاب کنند. تحلیل سبک رهبری می‌تواند به بهبود مهارت‌های رهبری و بهره‌وری سازمان کمک کند. آزمون سبک رهبری می‌تواند به کارجو کمک کند تا در زمینه‌های مختلف مثل محیط کاری یا تیم‌های پروژه‌ای، سبک رهبری مناسب خود را شناسایی کرده و بهبود بخشد.

۴- آزمون هوش هیجانی

ازمون هوش هیجانی به مواردی مانند تعیین توانایی افراد در تشخیص احساسات خود و دیگران، مدیریت استرس و فشارهای هیجانی، ارتباطات موثر و تعاملات اجتماعی می‌پردازد.

توانایی‌های هوش هیجانی در زمینه‌های مختلف مانند محیط کاری، موفقیت شخصی، روابط اجتماعی و سلامت روانی مورد استفاده قرار میگیرند. این ازمون‌ها معمولاً توسط شرکت‌ها، مدارس، مشاوران منابع انسانی و روانشناسان برای ارزیابی و توسعه مهارت‌های هوش هیجانی افراد استفاده می‌شوند. هوش هیجانی اهمیت زیادی در زمینه‌هایی مانند رهبری، موفقیت شغلی، ارتباطات میان‌فردی و موفقیت در زندگی داشته و به افراد کمک می‌کند تا با موقعیت‌ها و چالش‌های مختلف بهتر کنار بیایند.

هوش هیجانی شامل چندین ابعاد است که عبارت‌اند از :
 1. درک احساسات خود: توانایی درک و تشخیص احساسات و مشاعر شخصی خود.
 2. مدیریت احساسات خود: توانایی کنترل و مدیریت احساسات و عواطف خود.
 3. درک احساسات دیگران: توانایی درک احساسات و مشاعر دیگران.
 4. مدیریت احساسات دیگران: توانایی مدیریت احساسات و تاثیرگذاری بر رفتار و ارتباط با دیگران.

۵- آزمون MBTI

۱- Extroversion (E) vs. Introversion (I) افراد Extroverted انرژی از ارتباط با دیگران می‌گیرند، در حالی که افراد Introverted انرژی را از تنهایی استخراج می‌کنند.

۲- Sensing (S) vs. Intuition (N) این بُعد به شیوه اندیشیدن و جذب اطلاعات اشاره دارد. افراد Sensing به داده‌های ملموس و واقعی توجه دارند، در حالی که افراد Intuition به ایده‌ها توجه دارند.

۳- Thinking (T) vs. Feeling (F) افراد Thinking در تصمیم‌گیری‌ها به منطق و داده‌های قابل اندازه‌گیری توجه می‌کنند، در حالی که افراد Feeling به ارزش‌ها و احساسات شخصی در تصمیم‌گیری‌ها اهمیت می‌دهند.

۴- Judging (J) vs. Perceiving (P) افراد Judging تمایل دارند زندگی خود را به صورت منظم و برنامه‌ریزی کنند، در حالی که افراد Perceiving تمایل به اطلاعات بیشتر و انعطاف دارند.

این ابزار معمولاً در زمینه‌های مشاغل، ارتباطات بین افراد و توسعه فردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، باید به خاطر داشت که MBTI یک مدل نظری است و نباید به عنوان یک راهنمایی دقیق برای تصمیم‌گیری‌های حیاتی استفاده شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تا اهمیت تست های شغلی قبل از استخدام را برای مخاطبین خود که شامل : مدیران، کارکنان، کارفرمایان یا کارجویان می‌باشند و همچنین آشنایی با تست‌های شغلی مهم در فرایند جذب و استخدام مورد ارزیابی و مقایسه قرار گرفت.

تست‌های شغلی قبل از استخدام بهین مشاوران آتیه ساز مدیریت با رویکردی علمی و دقیق، به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا بهترین افراد را انتخاب کرده و در نتیجه، به موفقیت و رشد پایدار دست یابند.

تمامی این ویژگی‌ها را می‌توانید در نرم افزار جذب و استخدام بهینو مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نرم افزار جذب و استخدام بهینو

گروه بهین مشاوران

از طریق فرم رو به رو درخواست خود را
جهت سفارش نرم افزار بهینو ثبت نمایید.

 • موارد ستاره دار (*) در فرم الزامی هستند.
بهین مشاوران آتیه ساز مدیریت

گروه مشاوران بهین

فرم درخواست مشاوره را پر کنید،‌ مشاوران بهین در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند.

به کمک نیاز داری ? یک چت را با ما شروع کنید