نسل دیجیتال، نسلی که برای ورود به دنیای کسب و کار حد و مرزی نمی شناسد.

   نسل زد به متولدین سال­های ۱۹۹۷ تا کنون اطلاق می­شود که به تازگی در حال ورود به دنیای کاری هستند و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۰ حدود بیست درصد نیروی کاری در کسب و کارهای دنیا را به خود اختصاص دهند. نسل زد اسامی دیگری نیز دارند. به آن­ها نسل بعد از هزاره، نسل نوین خاموش، اهالی دیجیتالی، نسل ۸ و نسل اینترنت هم اطلاق می­شود.

    این نسل تفاوت­های زیادی با بقیه نسل‌ها دارند و شناخت و مطالعه این نسل برای استخدام و آموزش و حفاظت و مدیریت آن­ها ضروری است. چگونگی رفتارهای این نسل در محیط‌های کاری و نحوه تعامل آن‌ها با محیط و مدیران با ابهامات زیادی روبروست.

   نسل زد به­ عنوان نسل موبایل هم شناخته می‌­شوند. آن­ها هم­زمان با رشد و توسعه فناوری اطلاعات بزرگ شده ­اند و همه عمرشان با مفاهیمی مثل پیامک موبایل و یوتیوب و آی‌­پاد و رسانه ­های اجتماعی همراه بوده ­اند. به دلیل استفاده مداوم از بازی­ های کامپیوتری و موبایلی و تغییرات شگرف دنیای دیجیتالی، این نسل تفاوت­های شگرفی با بقیه نسل­ها دارند. نسل زد انسان­هایی خودباور، شاد، دارای روحیه فعالیت­های تیمی هستند.

   این نسل که از کودکی در معرض بازاریابی­ های اینترنتی و تبلیغات آنلاین قرار می­گیرند قدرت تصمیم ­گیری قوی ­تر و تسلط زیادی بر تصمیمات خرید خانواده دارند و به راحتی خانواده را تحت تأثیر خود قرار می­دهند. این گروه از کودکی تجربه خریدهای سوپرمارکتی، لباس، سفر و حتی ماشین را با اینترنت دارند و می­توانند از میان تبلیغات وسیع و گسترده آنلاین، محصول مورد نظر خود را بیابند و خریداری نمایند.

   به ­عنوان مثال این کودکان با همسن و سالان خود درباره بازی‌های خود به صورت حضوری و یا آنلاین چت می‌کنند. آن­ها به صورت آنلاین و اینترنتی با هم بازی می­کنند و اطلاعات خود را درباره بازی­های آنلاین خود با هم سهیم می­شوند. آن­ها زندگی روزمره خانوادگی خود را با فناوری دیجیتال آمیخته‌­اند یعنی در اتاق خواب خود موبایل­های هوشمند، کنسول­های بازی و دسترسی آسان به اینترنت را دارند. ۷۰% اعضای این گروه در ۵ تا ۱۶ سالگی موبایل هوشمند داشته‌­اند و ۶۰% آن­ها در حالی که حداقل روزانه ۵/۱ ساعت در اینترنت سرچ می­کنند به خواب می­روند. ۸۴% آن­ها در این رده سنی یک کنسول بازی آنلاین در خانه دارند و ۴/۱ ساعت در روز با این کنسول آنلاین بازی می­کنند و این ساعت­های آنلاین بودن در حال افزایش است.

   تأثیر این دنیای دیجیتال بر توسعه اخلاقی و احساسی این نسل نیز بسیار مشهود است. بازی­های کامپیوتری و آنلاین صرف نظر از تأثیرات منفی آن­ها، منجر به افزایش انگیزه ­ها و حس همکاری و حل مسئله در نسل زد شده است. نسل زد ها بیش­تر از افراد نسل­های قبلی به همکاری در خدمات اجتماعی و خیریه با هدف بهبود شرایط عمومی جهان علاقه دارند. نسل زد به جای خودخواهی از نوعی خودآگاهی برخورداراست به گونه ای که بر نقش خود در جهان به ­عنوان عضوی از یک اکوسیستم بزرگ­تر و وظیفه خود برای تعالی آن معتقد است.

تأثیرات محیطی بر روند رشد کودکان نسل زد

   کودکان امروزه تجربه­‌های شکل‌­دهنده متفاوتی با نسل­های گذشته دارند که نتیجه هم‌زمانی با ارتباطات دیجیتالی و اینترنت است. این تفاوت در محیط دوران کودکی، باعث تفاوت­ های زیادی در ادراک و رفتار این نسل با بقیه نسل‌ها می­شود. در ادامه به تفاوت­های محیط شکل‌گیری شخصیت کودکان نسل زد با نسل‌های پیشین آن­ها اشاره می­کنیم.

خطرات محیطی

   نسل زد که در سال­های بعد از هزاره سوم به دنیا آمده ­اند، از ابتدای زندگی خود با بحران­ها و عدم ثبات همراه بوده‌اند. بزرگ­ترین رکود و بحران بیکاری بعد از سال­های دهه سی میلادی در ابتدای قرن بیست و یکم به وقوع پیوست. این نسل با دنیای بعد از یازده سپتامبر و وقایع پس از آن بزرگ شده ­اند. خطر تروریسم بین­ المللی و هجوم اخبار خشونت بار توسط دنیای فناوری اطلاعات دائماً تکرار می­شوند. در آمریکا مدارس به جای بهشت­ های کوچک و امن قدیم، تبدیل به مکان­هایی با پتانسیل حمله‌های مسلحانه و حتی درگیری‌های خون­بار بین دانش‌آموزان گردید و دستگاه­های امنیتی و حفاظتی و گیت‌های فلزیاب ورود به همه ساختمان­ها و مراکز خرید، از صحنه های معمولی است که دانش‌آموزان به طور روزانه ملاحظه می­کنند. ویروس کرونا و امکان ابتلا به کوید۱۹ را نیز به ترسهای محیطی این گروه سنی اضافه کنید.

   به دلیل امکان ردیابی آنلاین و ماهواره‌ایی توسط موبایل­ها، این نسل همواره احساس ترس ادراک شده‌ای از احتمال آزار جسمی و روحی در رسانه ­های اجتماعی را با خود دارد و حس تهدید و ناامنی به ­عنوان یکی از خصوصیات درونی شده این افراد همواره با آنان است. به گزارش سازمان کنترل و پیشگیری بیماری­ها در آمریکا در سال ۲۰۱۴ سومین دلیل مرگ و میر نوجوانان بین ۱۰تا ۲۰ بیست سال، خودکشی بوده است.

تاب آوری جامعه در برابر تفاوت­های فردی

    مسائل مربوط به تبعیض نژادی و تبعیض جنسیتی برای این نسل شکل دیگری دارد. اولین رئیس جمهور سیاه­پوست آمریکایی در سال­های اخیر انتخاب شد و زنان نیز در سال­های اخیر به سرعت در حال بهبود شرایط خود به‌­عنوان نیمی از نیروی فعال جامعه هستند. از این رو تابوهای نژادی و جنسیتی در ذهن این نسل جایگاهی ندارد.

دسترسی بی حد ومرز

   نسل زد از ابتدای زندگی خود با قدرت بی حد و مرز  فناوری مدرن آمیخته و عجین است. برعکس نسل هزاره یا وای که روند  معرفی و رشد رسانه­ های اجتماعی را شاهد بودند، این نسل با موبایل­های هوشمند و زندگی آنلاین به دنیا آمدند و دنیای بدون این وسعت دسترسی را نمی­توانند تصور کنند. این گروه که به اهالی دیجیتال هم معروفند، اولین گروهی هستند که از گوگل سن کم­تری دارند و همواره به حجم وسیعی از اطلاعات و داده­ها در مورد همه چیز دسترسی داشته­اند و در کوتاه­ترین زمان ممکن با دوستان، کسب و کارها و سازمان­ها و حتی مشهورترین افراد جامعه به صورت آنلاین ارتباط گرفته ­اند. نیازی به پرسیدن از کسی ندارند و بدون آموزش و تنها با کلیک بر روی سایت‌­های مورد اطمینان خود اطلاعات خود را کسب می­کنند و به راحتی به آن اطمینان می­کنند.

والدین قدرتمند

   والدین نسل زد، عمدتاً نسل “وای” یا کودکان هزاره نام دارند که به والدین هلیکوپتری معروفند. این والدین همه جنبه ­های زندگی کودک خود را کاملا احاطه می‌کنند. حتی درتابستان­ها، تمام زمان کودک را با برنامه ­ریزی برای کلاس­های مختلف پرکرده و دائماً با معلمان آن­ها در مورد نحوه پیشرفت درسی و رفتار کودکان خود در تماسند. این والدین ایده‌آل‌گرا که در تمام دوره زندگی خود کاملاً از طرف والدین خود حمایت شده و حتی برای شرکت در فعالیت­ها از والدین خود جایزه دریافت می­کرده ­اند و حتی با ورود به سال­های بلوغ و میانسالی هم از طرف خانواده همواره کنترل و حمایت می­شده ­اند، سعی دارند همان الگو را برای کودکان خود اجرا نمایند. اما اجرای این راهبرد برای کودکان نسل زد که با موبایل­های هوشمند بزرگ شده ­اند، کار ساده­ ای نیست. راهکار این والدین برای ارتباط با کودکان خود، آماده کردن آن­ها و دادن اطلاعات تکمیلی در مورد همه جنبه­ های زندگی است. اطلاعاتی که کودکان نسل­های قبل به ندرت در معرض آن قرار می­گرفتند، امروزه توسط والدین و در سن کم­تر به منظور حفاظت از کودکان در اختیار آن­ها قرار می­گیرد که باعث تغییرات بزرگی در رفتارهای آینده آن­ها خواهد بود. ارتباطات کودکان نسل زد و والدینشان بسیار گسترده ­تر و بازتر از نسل­های قبل است و به جای ارتباط یک طرفه از والدین به کودکان، ارتباط دو طرفه و تعاملی در گفتگوها برقرار است. تا جایی که در خرید مبلمان خانه و حتی تصمیمات کلان زندگی خانوادگی کودکان نسل زد نقش فعال در تصمیم‌گیری­ها ایفا می­کنند و برای رای دادن در انتخابات نیز با والدین خود مباحثه کرده و بر تصمیم آن­ها تأثیر می‌گذارند. این تعامل تا حدی است که حدود دوسوم نسل زد والدین خود را بهترین دوستان خود می­دانند.

تفاوت­های ذکر شده نسل زد را نسلی متفاوت و قابل بررسی نموده است و خصوصیات متفاوتی برای آن­ها ایجاد نموده است که در ادامه به معرفی کامل­تر بعضی از این جنبه­ های شخصیتی می­پردازیم:

نسل زد، نسل کارآفرین

   ویژگی­های منحصر به فرد اجتماعی، خانوادگی و فناوری که با نسل زد همراه بوده است، از آن­ها  افرادی خودآگاه، متکی به نفس و هدفدارتر از نسل‌های قبلی به وجود آورده است. آن­ها بسیار نوآور و خلاق، هدفگرا، واقع­گرا و نتیجه ­گرا هستند. در یک کلمه، نسل زد کارآفرین هستند. در تحقیقات نشان داده شده که ۶۲ درصد از آن­ها تمایل دارند که در آینده کسب و کار خود را راه­ اندازی نموده و از آن برای خود و جامعه کسب ارزش نمایند. ۸۲ درصد جامعه آماری مورد تحقیق ابراز کرده ­اند که ترجیح می­دهند به جای وقت‌گذرانی بیهوده به فعالیت­هایی بپردازند که نوآورانه و اختراع خودشان باشد و به کسب درآمد منجر شود. آن­ها شکست را لازمه موفقیت می­دانند و خود را کاملاً برای آینده‌­ای پر ماجرا آماده می­کنند. آن­ها ماهیتاً خلاق و نوآور و جاه‌طلب هستند. این موضوع از تفریحات و موضوعات مورد علاقه امروز آن­ها کاملاً مشهود است.

واقع‌گرایی به جای ایده‌آل‌گرایی

    واقع­ گرایی به جای ایده‌آل‌گرایی در این نسل باعث شده است که آن­ها علاقه بیش­تری به ارتباط با انسان­های واقعی دارند و تمایل دارند که حتی در دنیای مجازی هم سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که افراد از زندگی واقعی و روزمره خود می­سازند را دنبال کنند و تمایلی به دیدن تبلیغات ایده‌آل‌گرایانه ساختنی ندارند. در زندگی آن­ها سمبل­ های زیبایی معرفی شده توسط رسانه ­ها مطلوبیتی ندارند و علاقه­ای به کمال‌گرایی و زندگی ایده‌آل نسل­های قبل از خود ندارند. آن­ها به راحتی واقعیت‌های زندگی خود و افرادی که آن­ها را دوست دارند می­پذیرند و با دیدن نقاط سیاه زندگی الگوهای خود، از آن­ها ناامید و رویگردان نمی­شوند. در تحقیقی در آمریکا مشخص شد که ۵ شخصیت برتر مورد علاقه این نسل ” اسموش، پیو دی پی، برادران خوب، کی اس آی، و رایان هیگا هستند که همه بلاگرهایی­‌اند که زندگی روزمره خود را در رسان ه­های اجتماعی مانند اسنپ چت و فیس بوک و اینستاگرام و… با بقیه سهیم می­شوند. این در حالی است که ۵ شخصیت محبوب نسل قبل ” زاکربرگ، جاستین بیبیر،تایلور سویفت و … بودند .

سرعت انتقال و تصمیم‌­گیری سریع

   نسل زد در استفاده از فناوری­ها بسیار ماهر وکارآزموده است. با مرور شبکه ­های مختلف و صفحات اطلاعاتی متعدد، به سرعت تصمیم­ گیری نموده و زمان زیادی برای متقاعد شدن صرف نمی­کند. سرعت این فرآیند تا حدی است که امروزه فقط ۸ ثانیه برای مطالعه یک صفحه وب و تصمیم ­گیری به ماندن در آن صفحه صرف می­کند و در صورتی که نیاز خود را در آن صفحه نیابد به سرعت آن را ترک می­کند. این سرعت و قاطعیت تصمیم ­گیری در بقیه موارد نیز مشاهده می­شود.

وفاداری در خرید از برندها

   این نسل به دلیل تمایل زیاد به در دست داشتن انتخاب ­های مداوم خود و تمایل به تجربه­ های جدید و مقرون به صرفه ­تر، وفاداری بسیارکمی به برندها دارند. باشگاه مشتریان و کارت­های تخفیف و برنامه­ های سنتی ایجاد وفاداری در مشتریان هیچ­گونه جذابیتی برای این نسل ندارد. سفارشات آنلاین و خریدهای اینترنتی، محبوب­ترین شیوه خرید برای این نسل است و اولین راه فروش به این نسل از طریق بازارهای اینترنتی می­باشد. اما برای ایجاد وفاداری این نسل، می­بایست در قلب و ذهن آن­ها رسوخ کرد. از آن­جا که این نسل بسیار کم صبر هستند و به سرعت از گزینه­ های نامطلوب خود می­گذرند، بایستی در کم­ترین زمان امکان دسترسی آن­ها به نیازشان را برآورده ساخت. این نسل با مهارت­های بالا و آشنایی عمیق با فناوری اطلاعات و قابلیت­های نوآوری و خلاقیت بالا، همواره به دنبال حل مسائل به شیوه خود ودر کم­ترین زمان و آسان­ترین شیوه است. از این‌رو ارائه انتخاب­های متفاوت به آن­ها و امکان طراحی به شیوه خودشان بهترین راه جلب نظر آن­ها می­باشد. کسب وکارهایی موفق به جلب نظر این گروه و وفادارساختن آن­ها میشوند که هوش و قابلیت­های آن­ها را در نظر گرفته و امکانات شخصی­سازی محصول را در اختیار آن­ها قرار دهند.

   علاوه بر خصوصیات ذکر شده در بالا، در بعضی مطالعات، نسل زد با ویژگی­های کارآزمودگی در استفاده از قدرت فناوری، داشتن دیدگاه جهانی، انعطاف ­پذیری بالا، قدرت ریسک ­پذیری زیاد و قدرت تصمیم­ گیری در بحران و تفکر بحرانی نیز معرفی شده­اند.

خصوصیات  محیط کاری مورد علاقه برای نسل زد

   برای نسل زد محیط اجتماعی که در آن به فعالیت می‌­پردازند بسیار مهم است و تغییر فرهنگ سازمانی کلاسیک برای بهبود عملکرد این نسل ضروری به نظر می‌­رسد. تغییر محیط و فرهنگ سازمانی محل کسب و کار از ساختار سلسه مراتبی به محیطی صمیمانه، پر گفتگو با روابط دوستانه و نزدیک اولین وظیفه کارفرمایان نسل زد است.

   نسل زد بسیار خود باورند و به قابلیت‌­های خود واقفند و مصمم هستند که آینده خود را با استعدادها و قابلیت­‌های خود تضمین نمایند. این نسل اعتقاد دارند که کارکردن وسیله­‌ای برای تحقق رویاهایشان است. اگر در محیطی قرار گیرند که احساس کنند امکان تحقق رویاهایشان وجود ندارد نسبت به آن کار و شرایط کسب و کاری  بی علاقه شده و به سرعت آن سازمان را ترک خواهند نمود. بعد از علاقه به کار در فضاهای راحت و مدرن، دومین فضای مورد علاقه برای کسب و کار فضاهای مشترک سازمانی بدون حضور کارفرما می‌­باشد. البته نسل زد تمایل بیش­تر دورکاری از منزل نسبت به نسل هزاره دارد. نسل هزاره از مدیران خود انتظار دارند که به آن­ها اجازه کار مستقل و تصمیم­‌گیری آزاد بدهند در صورتی که نسل زد علاقه دارند که مدیرانشان به حرف­ها و ایده‌­های آن گوش داده و اجازه تحقق بخشیدن به ایده‌­های خود در قالب سازمان را بدهند. هر دو نسل به تأثیری در بر انگیختن انگیزه‌­های کاری خود اذعان دارند نسل هزاره ترجیح می‌­دهند تا محیط کاری بسیار مجهز و لوکسی داشته باشند اما نسل زد  تمایل دارند که خودشان محیط کاری خود را مجهز و تزئین نمایند.

   مدیران فعلی و آینده دنیای کسب و کار می‌­بایست از فرهنگ سنتی و کلاسیک مدیریت نیروی انسانی بیرون بیایند و خود را با پیشرفت­‌های فناوری جهانی همگام سازند تا بتواند در بازار رقابتی بین‌­المللی حرفی برای گفتن داشته باشند. از این رو باید تلاش زیادی برای ایجاد رضایت در محیط کاری خود و ایجاد تفاهم با پرسنل خود از نسل زد داشته باشند. ایجاد روابط صمیمانه و نزدیک با این کارمندان اولین نکته مهم در این رابطه است.

   حتی اگر مدیران متعلق به نسل  هزاره باشند که نزدیک ترین رفتار و ادراک را با نسل زد دارند، باز هم در تعامل و همکاری با نسل  زد دچار تغییر در ادراک مسائل کاری خواهد شد.

   نسل زد در صورتی که تمایل و انگیزه لازم برای ادامه کار درمحیطی را نداشته باشند به راحتی استعفا می‌‌‌‌دهند و شرایط را تغییر می­دهند. این گروه پاینبد به حقوق ماهانه کم و مداوم کارمندی نیستند و علی­رغم قابلیت‌‌‌‌های زیاد و تسلط بالا بر فناوری، خود را در محیط نامطلوب خود قرار نمی­دهند. فرهنگ کلاسیک محیط ­‌های کاری برای آن­ها غیرقابل تحمل بوده و قابلیت آن را دارند که با استفاده از دستگاه‌­های الکترونیک چندگانه خود از هرجای جهان به انجام کارهای خود بپردازند. از این رو ایجاد انگیزه و تعلق به سازمان برای استفاده از این نسل در محیط کاری ضروری می­باشد.

   تأکید بر پویایی محیط در زمان استخدام این نسل از اهمیت زیادی برخوردار است. آگاهی از امکان ارتقای شغلی متناسب با قابلیت­‌های نسل زد می­تواند باعث جذب آن­ها به فعالیت سازمانی گردد. پیشنهاد فعالیت­های داوطلبانه با توجه به علایق و قابلیت­‌های فرد و ارائه فرصتهای کارآفرینانه ، نکته دیگری درجذب نسل زد است. جلوه و حضور سازمان در فعالیت­های خیریه و عام‌­المنفعه بسیار برای نسل زد جذاب بوده و چهره مناسبی از سازمان در ذهن آن­ها می­سازد.

   تحریک روح کارآفرینی در نسل زد و ارائه آزادی در انجام امور و نیز انجام پروژه­‌های تیمی متکی بر خلاقیت و نوآوری افراد می­تواند به جذب این نیروها و وفاداری آن­ها به سازمان کمک نماید.

   جلسه­‌های حضوری با مکالمات دوطرفه و تعاملی و یا تماسهای تصویری و جلسات آنلاین بسیار مؤثرتر از ارسال ایمیل و پیامک برای کارکنان است. این نسل به ارتباط چهره به چهره با تیم خود علاقه بیش­تری دارد و از ابلاغات خشک و رسمی دستورالعمل­ها حس مثبتی دریافت نمی­کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری ? یک چت را با ما شروع کنید